Kącik zabaw kreatywnych "Zrób ze mną Rodzicu"

Kącik dla dzieci i rodziców, którzy poszukują pomysłów na ciekawe zajęcia na wolne popołudnia - Zapraszamy do zabawy!

Eksperymenty dla najmłodszych
Spadochron z woreczka
Potrzebne będą:
- woreczek foliowy
- sznurek jutowy
- folia aluminiowa
- taśma samoprzylepna
- nożyczki
Z woreczka wytnij prostokąt, następnie za pomocą nożyczek utnij cztery kawałki sznurka, tej samej długości i przyklej za pomocą taśmy po jednym z końców sznurków do rogów woreczka. Wolne końce sznurka łączymy razem i zawijamy w folię aluminiową tworząc kulkę.
Spadochron gotowy, aby nim wystartować, dłoń umieszczamy pod płachtę naszego spadochronu, wysoko podnosząc rękę. Następnie wysuwamy dłoń z pod płachty i pozwalamy, aby nasz spadochron opadł na podłogę, dzięki temu również poznajemy działanie grawitacji.
Woda po sznurku
Potrzebne będą:
- sznurek jutowy
- szklanka
- dzbanek (najlepiej z dzióbkiem) z wodą np. do połowy naczynia
- taśma
- nożyczki
- miska plastikowa
Sznurek odcinamy nożyczkami i mocujemy jeden koniec do ścianki szklanki, a drugi koniec przy wlewie dzbanka za pomocą taśmy. Koniec sznurka w dzbanku może dotykać wody. Szklankę trzymamy nad miską plastikową w razie, gdyby woda pokapała, a dzbanek unosimy, w taki sposób jakbyśmy chcieli nalać wodę do szklanki, pamiętając, aby sznurek był naprężony. Teraz woda powinna sączyć się po sznurku i wypełnić szklankę, a dzbanek powinien zostać pusty. Zjawisko to nazwane jest ruchem kapilarnym, gdzie woda przeciska się miedzy nitkami sznurka i dzięki temu transportuje z jednego do drugie naczynia wodę.

Bańka w bańce na stole
Potrzebne będą:
- 1 łyżeczka cukru
-szklanka z wodą
- 2 łyżeczki płynu do naczyń
- słomka
- łyżeczka
Wsypujemy 1 łyżeczkę cukru do szklanki z wodą, następnie dodajemy 2 łyżeczki płynu do naczyń. Całość dokładnie mieszamy łyżeczką. Łyżeczkę moczymy w szklance z powstałym płynem i zwilżamy stół kuchenny lub blat rozcierając płyn po stole palcem. Koniec słomki moczymy w płynie i dmuchamy przez słomkę bańki w miejscu roztartego miejsca płynem na stole. Do pierwszej powstałej bańki, wdmuchaj kolejną tym samym sposobem jak powyżej. Ile baniek zamkniesz w jednej?
Mini ogródek na balkonie
Mini ogródek, który pomoże przygotować dziecku rodzic, to miejsce, o które najmłodsi będą dbać podlewając rośliny własnoręcznie przez nich zasiane czy zasadzone, mogą dokonywać obserwacji wzrostu roślin oraz degustować owoców i warzyw własnoręcznej uprawy. Mini ogródek można przygotować na balkonie, tarasie oraz w ogrodach. Ważną rolę przy doborze roślin odgrywa światło słoneczne, dlatego należy wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce dla naszych roślin.
Potrzebne będą:
- 3 podłużne donice ( korytko) o przykładowych wymiarach 40 cm x 18 cm
- pojemność ziemi do owoców i warzyw, dostosować do zakupionych doniczek
- rośliny zakupione np. w warzywniaku, czy w sklepie ogrodniczym: zioła np. mięta, bazylia, oregano, itp., warzywa np. sałata, pomidorki koktajlowe, itp., owoce np. 2 sadzonki truskawek
- łopatka
- rękawiczki
- worek na śmieci
- nożyczki
- konewka
- tabliczki czarne do opisu roślin
- 1 biała kreda
- kolorowy wiatrak
Worek na śmieci, który rozkładamy w dowolnym miejscu na podłodze, pozwoli ochronić nam ją przed zabrudzeniem np. ziemią. Worek na ziemię otwieramy nożyczkami. Na rączki ubrać rękawiczki ogrodowe i przy pomocy łopatki do połowy donicy pierwszej nasypać ziemi przeznaczonej do ziół i warzyw. Zakupione w warzywniaku sadzonki truskawek wyciągnąć z osłonki i umieścić w donicy, zachowując niewielkie odstępy między jedną, a drugą sadzonką. Na koniec dosypać ziemi i ugnieść lekko rączkami wokół wsadzonych truskawek. Skrzynię drugą usypujemy za pomocą łopatki do połowy ziemią, a następnie wyciągamy z osłonki np. pomidory koktajlowe czy sałatę. Sadząc warzywa obok siebie, pamiętajmy, aby zostawić niewielkie odstępy pomiędzy nimi. Kolejną doniczkę mogą ozdobić zioła, które umieszczamy w ten sam sposób jak powyżej. Znaleźć odpowiednio nasłonecznione miejsce na balkonie. Do konewki nalewamy wody i podlewamy ogródek . W dowolną doniczkę umieść wiatrak, który będzie kręcił się na wietrze latem, a następnie na tabliczkach czarnych, za pomocą białej kredy podpisać rośliny i umieścić w odpowiedniej donicy. Na koniec posprzątaj stanowisko pracy. Podlewaj, obserwuj i smakuj pyszności z mini ogródka na balkonie.


Opracowała: mgr Angelika Dziurowicz -Trzos

Przyroda i kontakt z naturą
Chciałabym zachęcić Państwa do częstego przebywania w przyrodzie z dziećmi. Dzieci, które mają regularny kontakt z naturą są mniej zestresowane lepiej się uczą i mają dużo więcej pomysłów niż dzieci, którym tego kontaktu brak.
Skarby natury
Jeśli uda nam się znaleźć czas na spacer z dzieckiem do lasu czy parku dajmy mu swobodę działania, nie musimy mu tam zabierać żadnych specjalnych zabawek dodatkowych. Dla dzieci świetną zabawką a nawet skarbem może być patyk, szyszka, liść czy też piórko, które znajdą po drodze. Ja sama się spotykam z tym ze po każdym spacerze dzieci chowają po kieszeniach „skarby”, które znalazły po drodze i pozwalam im na to, bo wiem, jakie to dla nich ważne. Nie straszę też dzieci naturą i Państwa również do tego zachęcam mówienie dziecku tekstu typu „Nie podnoś piórka, bo nie wiadomo, jakiego pochodzenia jest!” nie ma sensu, bo dziecko wie, że pochodzi od ptaka i dlaczego miałoby się tego ptaka bać.?
Rzeczą, na którą pozwalam w trakcie spacerów jest też przytulanie się do drzew uczę dzieci w ten sposób szacunku do drzew i nie tylko. Do tej pory nie zdarzyło mi się żeby ktoś przy mnie kopał drzewo lub rwał gałęzie z niego czy też liście, bo dzieci wiedzą, że tak się nie robi. Jeśli zbierają swoje skarby robią to spad drzew.
Dzieci już dwa razy miały możliwość również przejść po ścieżce zdrowia zrobionej z liści, szyszek czy mchu zebranych na spacerze. Za każdym razem coraz więcej dzieci decydowało się na spacer po takiej ścieżce zachęcam Państwa do umożliwienia też takiej aktywności swoim dzieciom. Ścieżka taka ma niesamowite właściwości sensoryczne.
Zabawki ze skarbów natury
BIERKI Z PATYKÓW
W sali mam bierki zrobione z równo przyciętych patyków znalezionych w ogrodzie przez dzieci. Miały one okazje pomalowania ich w określonych kolorach stąd wiemy, jakie mają wartości punktowe, gdy grają w nie.
MEMORY i Domino z PŁASKICH KAMIENI
Płaskie kamienie znalezione nad rzeka są znakomitym materiałem plastycznym. Jednym z ćwiczeń, które dzieci robiły w ramach pracy plastycznej było namalowanie na tych płaskich kamykach ptaków.
Memory z kamieni mamy od najmłodszych lat dzieci. Kamienie znalazłam podczas wycieczki nad Wisłę pomalowałam je na kolory zgodnie z zasadami memory po 2 farbami akrylowymi. Gdy wyschły utrwaliłam kolor lakierem do włosów. Na tej samej zasadzie stworzyłam dzieciom domino malują kamienie w połowie wybranymi przez siebie kolorami.
Młotek do leczenia drzew
Jakiś czas temu widziałam młotek do leczenia drzew online zrobiony z niewielkiego kołka z drzewa połączonego gwoździem z grubszym patykiem. Oczywiście przy tworzeniu tej zabawki dla dzieci niezbędna będzie pomoc dorosłych, ale później dajmy dzieciom swobodę w zabawie tym młotkiem. Pokażmy dzieciom jak uderzać delikatnie niech same się uczą tej czułości, która potem w życiu im się przyda.
mgr Katarzyna Wojdak

Poczytaj mi rodzicu
Książki Julii Donaldson : „Gruffallo”, „Zog”, „Zagubiona małpka”, „Najelegantszy olbrzym w mieście”, „Ścisk i ciasnota”.
Książek tej autorki dla dzieci jest dużo więcej. Każda z pozycji jest wierszowana dzięki temu w czasie czytania rodzic może robić przerwy a dziecko może uzupełniać tekst rymem według własnego uznania. Książki Julii Donaldson poruszają ważne życiowe tematy jak przywiązanie, szacunek czy też fakt, że należy cieszyć się z tego, co się ma. Dzieci poznają te tematy wplecione w zabawne historie bogato ilustrowane. Książki te nie są również długie w objętości tekstu, więc mogą stanowić świetne pozycje do czy tania dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem książek. Po lekturze tych książek można zrobić też świetne ćwiczenia na wyobraźnie co by było gdybyś sam spotkał Zoga czy Gruffallo ?- odpowiedzi rysunkowe w tych tematach mogą zaskoczyć ja tak miałam przy pracy z dziećmi na zajęciach popołudniowych.
mgr Katarzyna Wojdak

Niepełnosprawność oczami zdrowego dziecka propozycje plastyczne w temacie
Zaprojektuj znak miejsce dla osób niepełnosprawnych
Zaczynam od pokazania dziecku rzeczywistego znaku w kolorach, jakie można spotkać na mieście, warto też wspomnieć o rodzajach wtedy niepełnosprawności wśród ludzi i dzieci.
W czasie zajęć na temat „W krainie osób niepełnosprawnych” wydrukowałam dzieciom znak „Miejsce dla osób niepełnosprawnych”, jako kolorowankę. Dzieci miały same dodać do znaku tło, które kredkami pokolorowały, osobę na wózku inwalidzkim natomiast wykleiły plasteliną. Powstały bardzo ciekawe alternatywy dla miejskich znanych znaków. Jestem przekonana też, że dzieci na długo zapamiętają znaczenie tego znaku.
Co by było gdyby …
Ciekawą alternatywą dla tego typu zajęć o osobach niepełnosprawnych jest również przeprowadzenie ćwiczenia w temacie, „Co by było gdyby do Twojej sali w szkole przedszkolu dołączyła osoba niepełnosprawna?” W naszej Sali takie zajęcia miały charakter burzy mózgów, ale mogą mieć one również charakter zajęć plastycznych prace w temacie można wykonać kredkami czy też farbami. I znów temat jest mega ważny tez dla dzieci, dlatego pozostawmy im też wolną rękę zobaczymy, jakie piękne prace powstaną. Sugeruję omówić każdą z prac na forum grupy lub w domu z rodzicami.
mgr Katarzyna Wojdak
Przyroda i kontakt z naturą
Chciałabym zachęcić Państwa do częstego przebywania w przyrodzie z dziećmi. Dzieci, które mają regularny kontakt z naturą są mniej zestresowane lepiej się uczą i mają dużo więcej pomysłów niż dzieci, którym tego kontaktu brak.
Skarby natury
Jeśli uda nam się znaleźć czas na spacer z dzieckiem do lasu czy parku dajmy mu swobodę działania, nie musimy mu tam zabierać żadnych specjalnych zabawek dodatkowych. Dla dzieci świetną zabawką a nawet skarbem może być patyk, szyszka, liść czy też piórko, które znajdą po drodze. Ja sama się spotykam z tym ze po każdym spacerze dzieci chowają po kieszeniach „skarby”, które znalazły po drodze i pozwalam im na to, bo wiem, jakie to dla nich ważne. Nie straszę też dzieci naturą i Państwa również do tego zachęcam mówienie dziecku tekstu typu „Nie podnoś piórka, bo nie wiadomo, jakiego pochodzenia jest!” nie ma sensu, bo dziecko wie, że pochodzi od ptaka i dlaczego miałoby się tego ptaka bać.?
Rzeczą, na którą pozwalam w trakcie spacerów jest też przytulanie się do drzew uczę dzieci w ten sposób szacunku do drzew i nie tylko. Do tej pory nie zdarzyło mi się żeby ktoś przy mnie kopał drzewo lub rwał gałęzie z niego czy też liście, bo dzieci wiedzą, że tak się nie robi. Jeśli zbierają swoje skarby robią to spad drzew.
Dzieci już dwa razy miały możliwość również przejść po ścieżce zdrowia zrobionej z liści, szyszek czy mchu zebranych na spacerze. Za każdym razem coraz więcej dzieci decydowało się na spacer po takiej ścieżce zachęcam Państwa do umożliwienia też takiej aktywności swoim dzieciom. Ścieżka taka ma niesamowite właściwości sensoryczne.
Zabawki ze skarbów natury
BIERKI Z PATYKÓW
W sali mam bierki zrobione z równo przyciętych patyków znalezionych w ogrodzie przez dzieci. Miały one okazje pomalowania ich w określonych kolorach stąd wiemy, jakie mają wartości punktowe, gdy grają w nie.
MEMORY i Domino z PŁASKICH KAMIENI
Płaskie kamienie znalezione nad rzeka są znakomitym materiałem plastycznym. Jednym z ćwiczeń, które dzieci robiły w ramach pracy plastycznej było namalowanie na tych płaskich kamykach ptaków.
Memory z kamieni mamy od najmłodszych lat dzieci. Kamienie znalazłam podczas wycieczki nad Wisłę pomalowałam je na kolory zgodnie z zasadami memory po 2 farbami akrylowymi. Gdy wyschły utrwaliłam kolor lakierem do włosów. Na tej samej zasadzie stworzyłam dzieciom domino malują kamienie w połowie wybranymi przez siebie kolorami.
Młotek do leczenia drzew
Jakiś czas temu widziałam młotek do leczenia drzew online zrobiony z niewielkiego kołka z drzewa połączonego gwoździem z grubszym patykiem. Oczywiście przy tworzeniu tej zabawki dla dzieci niezbędna będzie pomoc dorosłych, ale później dajmy dzieciom swobodę w zabawie tym młotkiem. Pokażmy dzieciom jak uderzać delikatnie niech same się uczą tej czułości, która potem w życiu im się przyda.
mgr Katarzyna Wojdak

Pachnący koszyczek na Dzień Matki
Potrzebne będą:
• 3 bukieciki mini róż z kwiaciarni lub ze sklepów sieciowych
• Koszyk wiklinowy do 30 cm wysokości np. biały
• Nożyczki
• Nożyk plastikowy
• Gąbka florystyczna mokra
• Celofan
• Pojemnik plastikowy na gąbkę z letnią wodą
• Drewniany napis na patyczku np. ,,Kocham Cię Mamo’’.

Gąbkę przeciąć nożykiem plastikowym i dopasować do koszyczka, następnie zanurzyć odcięta połówkę w wodzie. Koszyk wypełnić celofanem, odciąć nożyczkami niepotrzebną jego część. Na celofan położyć mokrą gąbkę, która została wcześniej namoczona. Następnie wyciągamy różyczki z bukiecików i pojedynczo wbijamy rośliny do mokrej gąbki w koszyczku. Kiedy różyczki ozdobią już koszyk wbijamy drewniany napis z okazji Dnia Matki.

Niechaj pojawi się uśmiech na twarzy mamy;)

Przygotowała : mgr Angelika Dziurowicz -Trzos
Słoik słodkości na Dzień Ojca
Potrzebne będą:
• 1 pusty słoik na przetwory
• czarna farba plakatowa
• biała farba plakatowa
• kartka biała A4
• taśma dwustronna
• czarny brokat
• ołówek
• pędzelek
• nożyczki
• ulubione słodycze taty;)
Do słoiczka wsyp cukierki, które uwielbia tata. Następnie na kartce A4 naszkicuj wąsy i wytnij je. Wąsy pomaluj czarną farbą i posyp czarnym brokatem na mokrą farbę. Poczekaj, aż wąsy z papieru wyschną, a następnie przyklej je na środek słoiczka za pomocą taśmy dwustronnej. Pokrywkę pomaluj na czarno. Po wyschnięciu pokrywki, zakręć słoik, a na pokrywce białą farbką napisz pędzelkiem, co tylko chcesz np. ,, DLA TATY’’.
Słoik słodkości dla taty gotowy;)
Przygotowała : mgr Angelika Dziurowicz -Trzos


Poczytaj mi rodzicu….
Artykułem tym rozpoczynamy serię „polecajek” książek do czytania w domu przez rodzicom dzieciom. Będziemy starały się wybierać pozycje, które niosą ze sobą ciekawe przesłanie i są interesujące dla dzieci.
„UCZUCIA GUCIA” Aurélie Chien Chow Chine
To seria książek niewielkiej wielkości dla dzieci o emocjach. Całość składa się z 13 części. Gucio to jednorożec, któremu grzywa zmienia kolor zależnie do nastroju. Wraz z Guciem poznajemy min. takie podstawowe uczucia jak złość, smutek, radość czy też poczucie winny. Książki są napisane przystępnym dla dziecka językiem treści towarzyszą piękne ilustracje. Integralną częścią każdej książki jest ćwiczenie oddechowe, które można wraz z dzieckiem wykonać w domu. Ćwiczenie to daje lekcję dziecku jak sobie zdanym uczuciem poradzić.
Osobiście w swojej grupie po kilka razy czytałam kilka książek z tej serii. Dzieci za każdym razem reagują z dużym zaciekawieniem, wszyscy wykonujemy wtedy ćwiczenie oddechowe z książki.
mgr Katarzyna Wojdak


Jajka Wielkanocne na kilka sposobów plastycznych
Nadchodzą pięknie Święta Wielkanocne chciałabym zaproponować wykonanie prac plastycznych z motywem jajka na kilka sposobów, które można zrobić wspólnie z dzieckiem w domu.
Ekologiczna pisanka
Do wykonania tej pracy plastycznej będziecie potrzebować:
-szablon jajka z tektury lub kartonu z pudełka
-klej magic
-blok kolorowy lub papier do podklejenia szablonu
-ziarna do ozdobienia pisanki
Najpierw wycinamy szablon pisanki z tektury szablon jajka podklejamy go z tyłu kolorowym papierem żeby estetycznie wyglądało. Po tych czynnościach możemy przystąpić do dekorowania naszego jajka. Do tego celu używamy kleju Magic malując nim szlaczki, na które dziecko przykleja wybrane przez siebie ziarna ( ja w Sali użyłam ziarna kukurydzy, pestki dyni, makaron). Świętnie sprawdzi się tu makaron, bo ma różne kształty. Czekamy aż nasze jajka wyschną można je potem zapakować na prezent w celofan otaczając zielonym sizalem.
Matematyczne jajka z koszyka wielkanocnego
Do wykonania tej pracy potrzebne nam będzie
-szablon koszyka wielkanocnego wydrukowany na kartce z bloku technicznego
-karton z pudełka
-kolorowe jajka najlepiej pomalowane przez dziecko w jednolitych kolorach (żółte, czerwone zielone, niebieskie)
Na początku szablon koszyka wielkanocnego wyklejamy kwadratami wyciętymi z tektury z pudełka, po zakończeniu otrzymamy wdzięczny efekt koszyka. Później prosimy dziecko o pokolorowanie jajek wydrukowanych na czarno białej kartce według wzoru podanego przez nas np. 3 żółte, 5 czerwonych 6 niebieskich, 2 pomarańczowe. Tak pomalowane dokładnie jajka dziecko wycina i wkleja do wcześniej przygotowanego koszyka według ilości podanej przez rodzica. Utrwalamy tu zarówno liczenie jak i prawidłowy chwyt nożyczek i kredki. Jajka nie muszą być wklejane można je wkładać i bawić się tak z nowymi kolorami oraz wartościami nowo wyciętych jajek.
Kraszanki na kartce
Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebna nam będzie:
-kartka z bloku technicznego
-szablon jajka
-plastelina-
-wykałaczka
Ta praca plastyczna jest mega prosta a daje dużo radości, bo kto nie lubi plasteliny. Wydrukowany na kartce z bloku technicznego szablon jajka dziecko wykleja plasteliną dokładnie rozsmarowując ją po brzegi. Po wyklejeniu całości dziecko ozdabia jajko wzorami wydrapanymi na plastelinie wykałaczką. Należy tu pozostawić dowolność w technice wykonania, bowiem wyobraźnie dzieci nie zna granic.
Wszystkie zaproponowane przeze mnie sposoby doskonale ćwiczą rękę dziecka przy odpowiednim usadzeniu go przy ich wykonaniu.
Życzę udanej zabawy
mgr Katarzyna Wojdak

Szlaczki nie muszą być nudne…
Do napisania tego krótkiego artykułu skłoniła mnie wczorajsza rozmowa z mamą dziecka z mojego oddziału w przedszkolu. Jej syn nie jest fanem szlaczków..traci szybko wenę i koncentrację, gdy je robi…Przedstawię Państwu kilka sposobów jak zachęcić dziecko do wykonywania szlaczków zanim damy mu ołówek i kartkę z nimi. Każdy z tych sposobów to świetne ćwiczenie ręki w ramach motoryki małej palców przygotowujące dziecko do pisania liter…
Szlaczek w mące lub kaszy czy też ryżu….
Zanim damy dziecku kartkę ze szlaczkiem nasypmy mąkę lub inny materiał sypki na tackę i pozwólmy dziecku odwzorować ten wzór szlaczku palcem na tej tace. Dziecko zobaczy, w którym kierunku powinno prowadzić ołówek lub kredkę jak będzie wykonywać szlaczek na kartce. Wspólnie możecie też porównać ten szlaczek do jakiejś rzeczy lub zwierzęcia, z którym się dziecku on kojarzy.
Szlaczki można wykleić plasteliną…lub bibułą
Ten sam wzór, co w książce odwzorujmy dziecku na dużej kartce, niech wyklei ten wzór plasteliną lub kulkami z bibuły najlepiej kolorowymi.
Szlaczki można pomalować farbą…
Analogicznie jak w poprzednim ćwiczeniu odwzorowujemy wzór na kartce i dajemy dziecku pędzel z farbą, którym poprawia wzór na kartce. Z farbą można też poeksperymentować przy szlaczkach inaczej wzór szlaczku może być odwzorowany na kartce na pomocą palców odbitych na nim. Do odbijania na kartce świetnie nadają się też pieczątki zrobione w domu z tego, co mamy gąbki do mycia naczyń pociętej lub korka od wina.
Istnieje wiele sposobów żeby zachęcać dzieci do nauki pisania te ćwiczenia ze szlaczkami można potem przełożyć na ćwiczenie pisania liter. W trakcie takich sensorycznych zabaw pomysły same się nasuwają do wykonania i dziecko nabiera przekonania, że zarówno pisanie szlaczków jak i liter nie musi być nudne.
mgr Katarzyna Wojdak

Przybornik na kredki Miś Uszatek
Potrzebne będą:
• 3 sztuki rolek po papierze toaletowym,
• kawałek grubszego kartonu na podstawkę (może być z pudełka po butach),
• klej do papieru,
• nożyczki,
• filc w dwóch odcieniach brązu ( prostokąt A4),
• pompony brązowe różnej wielkości,
• dekoracyjne oczka,
• zszywacz,
• pudełko kredek;)

Oczyść rolki z resztek papieru, do każdej rolki dotnij odpowiednią, ilość filcu brązowego o odcieniu ciemnym w wyznaczonym miejscu umocuj filc do rolek za pomocą zszywacza. Ustaw 3 rolki obok siebie i przyklej klejem do papieru, następnie umieść rolki na tekturze, odrysuj kształt rolek i odetnij niepotrzebną resztę kartonu, tak aby tworzył podstawę rolek. Następnie przyklej rolki do podstawy klejem do papieru. Z pozostałej części tekturki za pomocą cyrkla wytnij koło ( głowa Misia). Odrysuj na filcu brązowym o jasnym odcieniu wycięte koło z tekturki. Do wyciętego koła przyklej filc za pomocą kleju do papieru. Wycięte koło (główka Misia) umieść na jednej z rolek, aby stanowiła bazę Misia i przyklej dekoracyjne oczka, użyj małego pompona na nosek, a większe pompony wykorzystaj na uszy Misia, przyklej klejem do papieru. Do rolek włóż kredki.
Przybornik gotowy, teraz znajdź dla niego miejsce i rysuj kreatywnie kredkami z przybornika!


Przygotowała : mgr Angelika Dziurowicz -Trzos


Ikebana Wiosenna
Ikebana – to Japońska sztuka układania kwiatów
Potrzebne będzie:
• wazon przeźroczysty
• gałązki z dowolnego krzewu, bazie, czy wierzby Mandżurskiej,
• świeże tulipany kolorowe lub jednego wybranego koloru
• mech chrobotek zielony
• biała kartka papieru
• kreatywne oczka
• tektura
• klej na gorąco
• klej w tubce
• sekator, nożyczki
Wazon wypełnić należy niewielką ilością wody, następnie wyciąć z kartonu koło, tak aby pasowało do obwodu wazonu, zrobić w kartonie kilka otworów, aby rośliny swobodnie przechodziły, następnie umieścić w wazonie dowolne gałązki, tulipany, przycinając rośliny na różną długość, aby tworzyły kształt kompozycji. Okrąg z kartonika należy udekorować mchem zielonym za pomocą kleju na gorąco lub wtykając go między rośliny, zachęcam, aby mech przykleić po wazonie, aby sprawiał wrażenie jak by mech porósł wazon. Z papieru należy wyciąć dowolny gatunek ptaków, następnie przykleić oczka, piórka dekoracyjne i przykleić gotowe ptaszki za pomocą kleju na gorąco do gałązek.
Cudny wazon ozdobi pokój najmłodszych, a tym samym sprawi, że będą dumni ze swojej własnej wykonanej, pierwszej być może Ikebany.

Opracowała: Angelika Dziurowicz -Trzos
Nastała jesień więc dni zrobią się krótsze..a to znak że można wymyślać ciekawe zabawy w domu. To pierwsze propozycje spędzenia wspólnie czasu z dzieckiem.

Dynie z chrupek kukurydzianych

Jedyne co Wam tu potrzebne to:
- chrupki kukurydziane,
-woda, pędzel,
-farby w kolorze dyni

Najpierw łączymy ze sobą chrupki w okrągły kształt dyni za pomocą wody. Świetnie skleja ona chrupki. Na środku wklejcie większą chrupkę to będzie ogonek dyni. Poczekajcie aż wyschnie całość i pomalujcie w kolorze wybranym dla dyni. I gotowe 
Po zdjęcia z tej pracy plastycznej zajrzyjcie na blog mojedziecikreatywnie.pl inspiracja pochodzi stamtąd.

Jadalne muchomory

Przyznam szczerze że to moja ulubiona kulinarna praca plastyczna z dzieciństwa. Do wykonania niezwykle efektownych grzybów potrzebujecie
-jajko ugotowane na twardo
-pomidora
-majonezu

Jajko stawiamy w pozycji pionowej najlepiej na sałacie na talerzu. Na jako nakładamy połówkę pomidora wydrążonego w środku łyżeczką. Na pomidora delikatnie nakładamy kropki z majonezu i muchomor jadalny gotowy. Ja byłam nimi zachwycona w dzieciństwie zarówno ich wyglądem jak i smakiem.

Liście na kartce inaczej

Jesień nadeszła co oznacza nadmiar liści kolorowych wszędzie  Jest to jedna z moich ulubionych pór roku do zabaw plastycznych z dziećmi. Tydzień temu zebrałam z dziećmi w ogrodzie liście klonu już pięknie przebarwione na żółto, chciałam zrobić z nich coś innego i znalazłam inspirację online.

Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebujemy :
-liścia klonu dębu co wam wpadnie w ręce byle kolorowy 
-farb w różnych kolorach ok 4
-kleju
-kartki białej najlepiej

Dzieci przyklejały liście na środek kartki. Potem każdym kolorem farby obmalowywały go dookoła. Powstały piękne tęczowe impresje .

Inspirujcie się!

mgr Katarzyna Wojdak


Dalej na jesienną nutęJesień w pełni daje nam mnóstwo pomysłów do wykonania prac plastycznych :) Szczególnie wdzięcznym tematem są drzewa jesienne.

Drzewo ze skarbów jesieni

Do wykonania tych drzew potrzebujemy:
-patyki znalezione po drodze
-liście suche znalezione w parku
-kleju typu Magic
-kartki z bloku technicznego

Na kartce przyklejamy patyki z drzew które znaleźliśmy na spacerze tak aby tworzyły one konary i gałęzie naszego drzewa. Po przyklejeniu suche liście rozdrabniamy w placach na wiórki, które przyklejamy na drzewie stworzonym przez nas na kartce.
Do drzewa według uznania pasuje rysunek np. ptaków, słońca, chmur jako dopełnienie całości.

Drzewo z paluszków i pieczątek liści

Do wykonania tego drzewa potrzebujemy;
-paczkę paluszków (co zostanie jest dla nas do zjedzenia :)
-liście suche znalezione w parku
-farby w tubce lub inne gęste w kolorach jesieni
-kartkę z bloku technicznego najlepiej większy format
-klej typu Magic

Najpierw na kartce szkicujemy pień drzewa których wypełnimy paluszkami. Klej Magic świetnie
przykleja paluszki do kartki wypróbowaliśmy to w swojej grupie. Następnie nad pniem robimy pieczątki z liści suchych. Polecam tu dać mniej farby lepiej będzie widać odcisk na kartce. Przygotujcie do tego jesienne kolory efekt po wyschnięciu jest super.

Inspirujcie się.

mgr Katarzyna Wojdak


O zabawach w przyrodzie…Skoro wiosna już na dobre do nas przyszła proponuję w zabawach z dziećmi skorzystać z darów przyrody.

Zielnik

Stopniowo pojawiają się pierwsze kwiatki a będzie ich więcej , zbierajcie je wspólnie i zróbcie zielnik. Na Internecie można kupić gotowe zestawy pod takie zielniki ale ja proponuję zwykłą gazetę do suszenia. Po wysuszeniu można kwiatek wkleić do zeszytu lub bloku a obok na kartce namalować go i podpisać. Jak zbierzecie dużo takich skarbów to gwarantuję że zapach z takiego zielnika będzie wspaniały. Dzieci maja okazję nauczyć się nazw kwiatów i poćwiczyć rękę przy ich rysowaniu lub kolorowaniu bo kolorowankę każdego kwiatka można znaleźć online do druku.

Malowanie po kamieniach

Gdy idziemy na spacer często widzimy wiele kamyków pod nogami, mnie szczególnie zawsze podobały się te płaskie. W dzieciństwie uwielbiałam takimi kamykami rzucać kaczki na wodzie teraz uczę tej zabawy moich siostrzeńców. Malowanie po kamieniach jest również bardzo zajmujące potrzeba do tego farb akrylowych i wyobraźni. Maluje się co chce np. takie rzeczy żeby historię potem z tych kamyczków ułożyć. Rodzic może namalować swoją opowieść dziecko swoją, gdy farba wyschnie można te opowieści wymieszać i układać według uznania. Zabawa jest super a dziecko żeby pomalować kamyk świetnie ćwiczy chwyt w palcach niewielkiego przedmiotu.

Misie Patysie

Zabawa nie moja ale prosto z bajki „Kubuś Puchatek” mój siostrzeniec zawsze jak widzi rzeczkę chce się w nią ze mną bawić  Zabawa jest idealna na spacer gdy idziecie na po lesie spotykacie rzeczkę lub ciek wodny wrzućcie z odpowiedniej odległości dwa patyki jednocześnie i patrzcie wspólnie który patyk pokona pierwszy określoną odległość. Np. przepłynie po motem ta osoba wygrywa.
Patyki również świetnie jak kamienie nadają się do malowania. Z takich pomalowanych patyków może tworzyć obrazki lub bawić się nimi w bierki.

Katarzyna Uzarowicz

W temacie Wiosenno WielkanocnymZarówno wiosna jak i święta Wielkanocne przed nami warto więc z dziećmi wykonać w wolnym czasie kilka zabaw które umilą nam ten zbliżający się czas.

Hicytny z bibuły

Do wykonania ich potrzebujemy:
dwa kolory krepiny (bibuły): zielony na łodygę oraz liście i dowolny inny kolor na kwiat, drucik lub patyczek do szaszłyków, nożyczki, klej lub taśma dwustronnie klejąca
Na początku wycinamy z bibuły kolorowej pasek i szerokości ok. 10 cm a długi według własnych upodobań. Od długości paska zależy jak duży będzie kwiat. Pasek składamy na pół zachowując margines i nacinamy w nim małe wąskie paseczki. Po nacięciu całego kawałka bibuły wzdłuż, każdy pasek nawijamy np. na patyk. Gdy wszystkie paski zostaną zwinięte nawijamy je na patyk od góry formując kwiat hiacynta. Na samym końcu kwiat sklejamy. Pozostałą część patyka owijamy zieloną bibułą tworząc łodygę. Na samym końcu przyklejamy liście wycięte z bibuły. W ten sposób można stworzyć cały bukiet kwiatów które będą wspaniałą dekoracją . Dzieci też znakomicie utrwalą sobie słowo hiacynt.

Szukanie jajek wielkanocnych.

W zachodniej tradycji utrwaliło się szukanie jajek wielkanocnych po ogrodzie. Jest to ciekawa forma aktywności dzieci. Sama ją stosuję ze swoimi siostrzeńcami jak tylko jest dobra pogoda w święta. Inną formą tej aktywności może być szukanie jajek wielkanocnych w misce pełnej różnych sensorycznych materiałów :
-folii bąbelkowej
-rafii dekoracyjnej
-sizalu
-kolorowych piórek

Taka zabawa dostarcza różnorodnych bodźców dla zmysłów dziecka. W tej zabawie rozwijamy też zmysł dotyku i motorykę małą.
Szukanie jajek można potraktować na dwa sposoby jako zawody kto znajdzie ich więcej, lub jako szukanie według kolorów czy też jako naukę liczenia. Po znalezieniu wszystkich jajek można porównywać też liczebność ich stosując pojęcia mniej więcej tyle samo.


Opracowała; Katarzyna Uzarowicz

Masy plastyczne–ciąg dalszyTym razem zaprezentowane masy plastyczne będą zarówno formą wspomagania rozwoju dzieci, dobrą zabawą, ale i możliwością wykonania ozdób świątecznych, które upiększą nasze domy w tym wyjątkowym czasie.
Klasyczna masa solna
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka soli zwykłej
- 1 szklanka wody
- opcjonalnie barwniki spożywcze
Sposób przygotowania : Mieszamy wszystkie składniki, dzielimy na tyle części ile chcemy uzyskać kolorów. Najlepszym sposobem jest pomieszanie najpierw składników sypkich i stopniowe dolewanie wody. W razie potrzeby należy zwiększyć ilość wody, by uzyskać odpowiedną konsystencję. Przedmioty wykonane z masy solnej można zostawić do wyschnięcia lub upiec w piekarniku.


Gruboziarnista masa solna:

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka soli gruboziarnistej
- 1 szklanka wody
- opcjonalnie barwniki spożywcze

Sposób przygotowania : Jak powyżej, mieszamy wszystkie składniki, dzielimy na tyle części ile chcemy uzyskać kolorów. Najlepszym sposobem jest pomieszanie najpierw składników sypkich i stopniowe dolewanie wody. W razie potrzeby należy zwiększyć ilość wody, by uzyskać odpowiedną konsystencję. Przedmioty wykonane z masy solnej można zostawić do wyschnięcia lub upiec w piekarniku.

Masa porcelanowa:

Składniki :
- 1 porcja kleju wikol
- 1 porcja mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki oliwki
- opcjonalnie brokat

Sposób przygotowania: Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy pozostałe składniki. Wszystko razem mieszamy łyżką, gdy ciasto zacznie się łączyć zagniatamy dłońmi (warto pamiętać o rękawiczkach lub dodatkowej porcji oliwki na ręce, by masa się do nich nie przyklejała). Należy uważać ponieważ masa szybko wysycha, dlatego najlepiej podzielić ją na części i schować do woreczka.


Opracowała: Anna Maczałaba
Masy plastyczneMasy plastyczne do własnego wykonania są doskonałym sposobem na świetną zabawę zarówno w domu jak i w przedszkolu. Masy te to również znakomity trening terapii ręki. Są one idealne w przygotowaniu palców do pisania. Z doświadczenia wiem że dzieci za nimi przepadają i często potrafią się nimi zająć na długo. Najlepiej wykonać takie masy wraz z dzieckiem poniżej przedstawię kilka przepisów na nie. Składniki potrzebne do ich wykonania mam nadzieję znajdą się w każdym domu.

Pachnąca ciastolina

Przepis tu mam jeden ale jest niezwykle prosty:

• olejek tutti frutti (Rossman - są w różnych barwach)
• mąka ziemniaczana

Wszystkie składniki mieszamy w takiej ilości jak nam potrzeba najlepiej z dzieckiem. Niech ono sobie samo wybierze kolor olejku jaki ma się w tej masie znaleźć. Olejek ten dodajemy w takiej proporcji żeby zabarwić masę i dokładnie ją połączyć z mąką. Masa ta pachnie rewelacyjnie co zapewni mam nadzieję super zabawę. Po zabawie masę należy przechowywać w lodówce szczelnie zamkniętą np. w folii spożywczej.

Piasek księżycowy

Ta masa plastyczna podobno jest najbardziej trwała można ją przechowywać wiele dni i nie pleśnieje. Dzieci uwielbiają piasek kinetyczny ta masa bardzo go przypomina w konstystencji.
Do wykonania jej potrzebujemy jedynie:
-1/2 szklanki oliwki dla dzieci
-2 szklanki mąki ziemniaczanej

Po raz kolejny wszystkie składniki wymieszajmy z dzieckiem. Niech tworzy ono potem co chce z tego piasku :) Napisze szczerze że piasek kinatyczny kupny (kolorowy) poranił mi kiedyś ręce więc sto razy wolałabym dzieciom zrobić ten niż kupić gotowy.

Domowa plastelina bez gotowania

Na jeden kolor potrzebujemy:
• 1,5 szklanki mąki
• 50 ml oliwki dla dzieci (można zastąpić olejem)
• 0,5 szklanki wody
• odrobina barwnika w wybranym kolorze
• odrobina ulubionego olejku zapachowego (może być z Rossmana jak nam został z poprzednich mas :)

W misce mieszamy mąkę, oliwkę, wodę, barwnik i olejek (najlepiej widelcem), potem podsypujemy stolnicę odrobiną mąki i wyrabiamy jak ciasto na pierogi. Pobawmy się tą plasteliną na różne sposoby nie tylko robiąc foremki do środka możemy powkładać różne guziki korale wzbogaci to dziecięca wyobraźnię i poszerzy proces tworzenia :)

Po zabawie przechowujemy owinięte folią spożywczą.

Rosnące farby

Z doświadczenia kilku lat pracy z dziećmi wiem,że one uwielbiają farby. Najbardziej lubię dawać im farby z poleceniem "Namaluj co chcesz" powstają wtedy cuda. Ta masa plastyczna to farby w innym wydaniu.
do wykonania tych farb potrzebujemy:
• wody
• mąki
• soli

Składniki te mieszamy w równych proporcjach i w ten sposób mamy gotową masę bazową do rosnących farb. Masę tą mozna zabarwić na kilka sposobów: farbami, startą kredą lub barwnikami spożywczymi. Po zabarwieniu możemy zabrać się do tworzenia dzieł . Jestem przekonana że dzieci będa bardzo zadowolone z efaktu końcowego prac. Autorka bloga "Moje dzieci kreatywnie" proponuje na koniec wsadzić rysunki dzieci malowane tymi farbami do kucheniki mikrofalowej na 30 sek. na mocy 800W. Masa po takim wypieczneniu wysycha, twardnieje i co najważniejsze unosi sie do góry tworząc efekt "Wow".

Mam nadzieję,że podane przepisy się sprawdzą i umilą Państwu czas spędzony z dziećmi. Przy okazji polecam reguralne wizyty na blogach:

• https://mojedziecikreatywnie.pl/
• https://pepito.pl/pl/blog-categories/kreatywne-zabawy-dla-dzieci-1.html
• https://lecibocian.pl/blog/dla-dziecka/kreatywnie-z-dzieckiem/
• http://www.kreatywniewdomu.pl/

znajdziecie tu Państwo wiele inspiracji do pracy twórczej z dziećmi. Ja bardzo często z tych stron korzystam planując prace plastyczne ze swoją grupą.

Opracowała: Katarzyna Uzarowicz
Zabawy z ryżem i kaszami i innymi materiałami sypkimi...Zimowe wieczory są bardzo długie często nie mamy czasy wyjść z rodzicami na zewnątrz po przedszkolu, trzeba szukać alternatywnych zabaw w domu. Tym razem proponuję spędzanie wolnego czasu w domu z dodatkiem kasz lub ryżu które wszyscy mamy.

GNIOTKI
Wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy żeby mieć fajnego gniotka w domu. Gniotki sprawdzają się w każdej sytuacji nawet gdy nuda...można z nich też zrobić przedstawienie.Są one również rewelacyjne w terapii ręki oraz w redukcji stresu u dziecka. Do wykonania gniotków potrzebujemy:

-kolorowe balony
-wypełnienie :kasza,mąka lub ryż
-lejek lub szklanka
-flamaster
-włóczka na włosy :)

Najpierw nakładamy lekko nadmuchany balon na lejek lub szklankę. do tak przygotowanego balonu dziecko niech samo wsypie materiał który mu się podoba. Mąkę, ryż, lub kaszę. Po wsypaniu sypkiego wypełnienia wiążemy balon a na górze umieszczamy włosy które dziecko niech samo uformuje w fryzurę. Dajmy mu również w swobodę w namalowaniu miny na gniotku i zabawa niech się zacznie. super jest mieć kilka takich gniotków dzieci mają dużą wyobraźnie w zabawie nimi np. w rodzinę.


POSZUKIWANIE SKARBÓW, MEMORY W RYŻU

Sypkie materiały świetnie pasują do zabawy starej jak świat poszukiwania skarbów . Wsypujemy torebkę np. ryżu do głębokiego naczynia i do środka chowamy np. ulubione zabawki dziecka zabawa gotowa.

Ciekawą opcję tej zabawy zaproponowała autorka bloga dzieciaki w domu https://dzieciakiwdomu.pl/2014/05/skarb-w-ryzu-zabawa-sensoryczna-dla-dzieci.html. Jej dzieci szukały w ryżu przedmiotów których kształt odrysowywały potem na kartce.Drugą opcją było poszukiwanie przedmiotów na wybrane litery.Bardzo polecam ten blog dla inspiracji do zabaw z domu.

Ja ze swojej strony mogę polecić wrzucenie zwykłego memory z tektury do ryżu. Dzieci świetnie się bawią szukając par w ten sposób. Próbowaliśmy również znaleźć w kaszy szkielety dinozaurów ale tu już zamiast rąk zastosowaliśmy pędzelki zabawa była równie fascynująca. Szkielety dinozaurów można wydrukować z Internetu.


Opracowała: Katarzyna Uzarowicz

„PRZEPISY” NA ZIMOWĄ NUDĘ

Na razie wydaje się odległa, ale nadejdzie znienacka. Jesteście na nią przygotowani? Zima. A kiedy za oknem siarczysty mróz, nuda może stać się dokuczliwa. Nie mamy ochoty na wyjście na zewnątrz, a krótkie dni nie sprzyjają długim spacerom lub podróżom. Istnieje jednak wiele czynności, które zapewnią rozrywkę na długie zimowe wieczory i sprawią, że czas oczekiwania na nadejście wiosny minie w szybkim tempie.
Przedstawiamy kilka „przepisów” na zimową nudę.
Masa balonowa – prosty glutek
Większość znanych mi dzieci uwielbia różnego rodzaju glutki tak zwane Slime. Takie aktywności pozwalają na swobodną zabawę, dostarczają wielu bodźców sensorycznych i są fajnym pomysłem na zabawę wykonaną samodzielnie lub z pomocą rodzica.
Wystarczy 4 łyżki kleju typu „magic”, 4 łyżki żelu do prania i pianka do golenia.
Zabawa przednia!

Zimny sztuczny śnieg
Do wykonania zimnego śniegu potrzebujecie: 8 opakowań sody oczyszczonej oraz jedną piankę do golenia. Do miski wsypujemy sodę i dodajemy piankę mieszając razem wszystkie składniki. Już w trakcie mieszania dziecko poczuje, że masa jest chłodna. Po zagnieceniu masy wstawiamy nasz śnieg do lodówki na 30 minut. Po tym czasie sztuczny śnieg jest zimny i ma doskonałą konsystencję do zabawy. Z pewnością każdy maluch ucieszy się z takiej zabawy jeśli nie może wyjść z domu lub tęskni za śniegiem.Żelowy woreczek
Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla najmłodszych, a także przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.
Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy należy wykleić kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.
Woreczek wypełniony żelem można przykleić do okna, dzięki czemu zabawa jest bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodaje zabawie pewnej magii. Wspólnie z dzieckiem należy wykonywać kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem dziecka jest umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików.
Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:
-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.
-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie
-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła
-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze
-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze
Zagniatanie, lepienie i formowanie wzbogaca umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę potrzebną później do nauki pisania. Twórcze możliwości i luźna zabawa doskonale oddziałują na dziecięca wyobraźnię zachęcając do zabawy przez długi czas.


Eksperymenty pogodowe :)Chyba nie ma dziecka które by nie lubiło eksperymentów. Najciekawsze jest to,że dużo z nich możemy zrobić z rzeczy które mamy w domu nie trzeba specjalnie się zaopatrywać w specjalne do nich składniki.Efekty ich wywołują zwykle efekt wow i budzą zainteresowanie do dalszego eksperymentowania.


Burza śnieżna w słoiku

Do wykonania tego eksperymentu na czasie pogody za oknem potrzebujemy:
-słoik
-olej
-woda
-biała farba
-tabletka musująca
Wodę wlewamy do 2/3 słoika, potem dodajemy białą farbę. Barwimy wodę na kolor biały mieszając będzie to nasz śnieg. Resztę słoika powoli wypełniamy olejem. Możemy tu zwrócić uwagę że olej nie wymiesza się z wodą bo jest od niej lżejszy. Na końcu wrzucamy do środka musującą tabletkę i obserwujemy efekty ...:) Burza śnieżna zaczyna się tworzyć po chwili efekt robi wrażenie.


Tęcza z Mmsów lub Skittelsów

Do wykonania tego doświadczenia potrzebujemy:
-paczkę cukierków Mmsów lub Skitttles
-ciepłą wodę
-biały talerz

Cukierki układamy dookoła talerza jak na zdjęciu poniżej.Po ułożeniu wlewamy na środek talerza ciepłą wodę efekt końcowy jest po chwili robi wrażenie.


Kolorowy deszcz w słoiku

Do wykonania tego eksperymentu potrzebujemy;
- piankę do golenia (uwaga, nie żel)
- duże przezroczyste naczynie
- wodę
- barwniki w płynie (lub sypkie rozpuszczone w wodzie)
- pipety

Do naczynia wlewamy wodę do 3/4 wysokości. Na wierzch nakładamy piankę do golenia, tak by pokryło całą wodę. Na końcu za pomoca pipet nakładamy barwniki na piankę. Jeżeli woda będzie zimna rozejdą się one bardzo powoli w naczyniu jeżli ciepła zaczną się mieszać szybciej.


Robiłam te eksperymenty już kilka razy z dziećmi za każdym razem wywołują te same emocje. Dobrej zabawy!

Opracowała: Katarzyna Uzarowiczzabawy sensoryczne w domu:Zima przyszła do nas na dobre i chyba zostanie na dłużej :) Przygotowałam zabawy z nią które możecie bez problemu zrobić z rodzicami w domu. Zabawy te kształtują motorykę małą placów oraz czucie głębokie które jest bardzo ważne w kształtowaniu przedszkolaków.

Sanki w domu na kocu

Czasem się tak zdarza że przypląta nam się przeziębienie i nie możemy korzystać z prawdziwych uroków zimy. Są inne opcje które z powodzeniem możemy zrobić w domu jeśli mamy na to miejsce oczywiście takim rozwiązaniem jest jeżdżenie na sankach na kocu. Dziecko siada na kocu tyłem do rodzica a on wiezie je taką trasą jak to możliwe w domu. Dziecko stara się utrzymać równowagę. Zabawa ta świetnie ćwiczy propriocepcję (czucie głębokie) i wywołuje dużo uśmiechu na twarzach dzieci, próbowaliśmy ją już nie raz w naszej sali.

Bitwa na śnieżki papierowe

Jeśli macie dużo miejsca w domu zróbcie sobie bitwę na śnieżki papierowe. zabawa ta jest super w kontekście ćwiczenia rywalizacji no i motoryki małej wtedy jak tworzycie śnieżki z papieru. Pokój dzielicie na pół , i ustalacie podział drużyn. Gdy macie gotowe śnieżki każda drużyna otrzymuje po równej ich ilości. Wtedy zaczyna się najlepsze mierząc czas drużyny przerzucają śnieżki na pole przeciwnika. Wygrywa ta drużyna która w określonym czasie będzie miała mniej śnieżek na swoim polu. Zabawę można powtarzać wielokrotnie również wywołuje ona wiele emocji wśród uczestników.

Ciepły śnieg

Jest to tym razem przepis na kolejną masę plastyczną. Jeśli nie możecie z jakiegoś powodu korzystać z uroków zimy zaproście ją do Waszego domu.Potrzebne Wam będą:
-mąka ziemniaczana
-olej

Nie ma na to konkretnych proporcji,trzeba składniki mieszać do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W takim śniegu możecie chować różne przedmioty w kulach, możecie robić bałwany. Po takim śniegu można również malować możliwości jest tu wiele a doznania sensoryczne liczne.

Opracowała: Katarzyna Uzarowicz

Pomysły na prezenty dla babci i dziadka

Zbliża się jedno z najważniejszych Świąt w roku Dzień Babci i Dziadka. Chciałabym Wam podsunąć kilka pomysłów na prezenty dla Waszych dziadków. Najlepsze są oczywiście prezenty zrobione własnoręcznie, wiem jak bardzo się wszystkim podobają i do tego Was również zachęcam.

Kawowe serce z kartonu

Do zrobienia tego prezentu będziecie potrzebować :
-szablonu serca z tektury
-patyczka laryngologicznego może być kolorowy
- sznurka jutowego
-ziaren kawy
-naklejek do ozdobienia
-kleju Magic

Najpierw przyklejcie serce z kartonu do patyczka. Stronę, która nie ma przyklejonego patyczka wyklejcie ziarnami kawy jest to świetne ćwiczenie motoryki małej palców u dzieci. Po zaklejeniu całej powierzchni dodajcie naklejki na kawę..żeby był jakiś kolorowy akcent. Gdy już serce wyschnie zawiążcie kokardkę ze sznurka jutowego na patyczku. Całość będzie się doskonale prezentować w celofanie przeźroczystym, ale i bez niego wygląda wyjątkowo do tego zapach jest piękny szczególnie jak dziadkowie lubią kawę.

Kwiaty dla dziadków w opakowaniach po danonkach

Do wykonaniach tych kwiatków potrzebne nam będą:
-opakowania po danonkach będą służyły, jako doniczki
-wykałaczki lub patyczek laryngologiczny
-plastelina może być zmieszana kolorami
-zielona bibuła
-serwetki dekoracyjne plastikowe pod szklanki
-kolorowy papier
-klej
-nożyczki

Najpierw z z kolorowego papieru wycinamy środek naszego kwiatka, którego główną podstawą będzie serwetka plastikowa. Później umieszczamy nasz kwiatek na patyczku za pomocą kleju. Patyk, który będzie łodygą kwiatka mocujemy w doniczce (kubeczku po danonku) za pomocą plasteliny. Całość uzupełniamy zieloną bibułą, która zakryje plastelinę w kubku. W środku kwiatka można coś narysować lub napisać od Was zależy pomysł.

mgr Katarzyna Wojdak
Przedszkolowo.pl logo