Kącik zabaw kreatywnych "Zrób ze mną Rodzicu"

Kącik dla dzieci i rodziców, którzy poszukują pomysłów na ciekawe zajęcia na wolne popołudnia - Zapraszamy do zabawy!
O zabawach w przyrodzie…Skoro wiosna już na dobre do nas przyszła proponuję w zabawach z dziećmi skorzystać z darów przyrody.

Zielnik

Stopniowo pojawiają się pierwsze kwiatki a będzie ich więcej , zbierajcie je wspólnie i zróbcie zielnik. Na Internecie można kupić gotowe zestawy pod takie zielniki ale ja proponuję zwykłą gazetę do suszenia. Po wysuszeniu można kwiatek wkleić do zeszytu lub bloku a obok na kartce namalować go i podpisać. Jak zbierzecie dużo takich skarbów to gwarantuję że zapach z takiego zielnika będzie wspaniały. Dzieci maja okazję nauczyć się nazw kwiatów i poćwiczyć rękę przy ich rysowaniu lub kolorowaniu bo kolorowankę każdego kwiatka można znaleźć online do druku.

Malowanie po kamieniach

Gdy idziemy na spacer często widzimy wiele kamyków pod nogami, mnie szczególnie zawsze podobały się te płaskie. W dzieciństwie uwielbiałam takimi kamykami rzucać kaczki na wodzie teraz uczę tej zabawy moich siostrzeńców. Malowanie po kamieniach jest również bardzo zajmujące potrzeba do tego farb akrylowych i wyobraźni. Maluje się co chce np. takie rzeczy żeby historię potem z tych kamyczków ułożyć. Rodzic może namalować swoją opowieść dziecko swoją, gdy farba wyschnie można te opowieści wymieszać i układać według uznania. Zabawa jest super a dziecko żeby pomalować kamyk świetnie ćwiczy chwyt w palcach niewielkiego przedmiotu.

Misie Patysie

Zabawa nie moja ale prosto z bajki „Kubuś Puchatek” mój siostrzeniec zawsze jak widzi rzeczkę chce się w nią ze mną bawić  Zabawa jest idealna na spacer gdy idziecie na po lesie spotykacie rzeczkę lub ciek wodny wrzućcie z odpowiedniej odległości dwa patyki jednocześnie i patrzcie wspólnie który patyk pokona pierwszy określoną odległość. Np. przepłynie po motem ta osoba wygrywa.
Patyki również świetnie jak kamienie nadają się do malowania. Z takich pomalowanych patyków może tworzyć obrazki lub bawić się nimi w bierki.

Katarzyna Uzarowicz

W temacie Wiosenno WielkanocnymZarówno wiosna jak i święta Wielkanocne przed nami warto więc z dziećmi wykonać w wolnym czasie kilka zabaw które umilą nam ten zbliżający się czas.

Hicytny z bibuły

Do wykonania ich potrzebujemy:
dwa kolory krepiny (bibuły): zielony na łodygę oraz liście i dowolny inny kolor na kwiat, drucik lub patyczek do szaszłyków, nożyczki, klej lub taśma dwustronnie klejąca
Na początku wycinamy z bibuły kolorowej pasek i szerokości ok. 10 cm a długi według własnych upodobań. Od długości paska zależy jak duży będzie kwiat. Pasek składamy na pół zachowując margines i nacinamy w nim małe wąskie paseczki. Po nacięciu całego kawałka bibuły wzdłuż, każdy pasek nawijamy np. na patyk. Gdy wszystkie paski zostaną zwinięte nawijamy je na patyk od góry formując kwiat hiacynta. Na samym końcu kwiat sklejamy. Pozostałą część patyka owijamy zieloną bibułą tworząc łodygę. Na samym końcu przyklejamy liście wycięte z bibuły. W ten sposób można stworzyć cały bukiet kwiatów które będą wspaniałą dekoracją . Dzieci też znakomicie utrwalą sobie słowo hiacynt.

Szukanie jajek wielkanocnych.

W zachodniej tradycji utrwaliło się szukanie jajek wielkanocnych po ogrodzie. Jest to ciekawa forma aktywności dzieci. Sama ją stosuję ze swoimi siostrzeńcami jak tylko jest dobra pogoda w święta. Inną formą tej aktywności może być szukanie jajek wielkanocnych w misce pełnej różnych sensorycznych materiałów :
-folii bąbelkowej
-rafii dekoracyjnej
-sizalu
-kolorowych piórek

Taka zabawa dostarcza różnorodnych bodźców dla zmysłów dziecka. W tej zabawie rozwijamy też zmysł dotyku i motorykę małą.
Szukanie jajek można potraktować na dwa sposoby jako zawody kto znajdzie ich więcej, lub jako szukanie według kolorów czy też jako naukę liczenia. Po znalezieniu wszystkich jajek można porównywać też liczebność ich stosując pojęcia mniej więcej tyle samo.


Opracowała; Katarzyna Uzarowicz

Masy plastyczne–ciąg dalszyTym razem zaprezentowane masy plastyczne będą zarówno formą wspomagania rozwoju dzieci, dobrą zabawą, ale i możliwością wykonania ozdób świątecznych, które upiększą nasze domy w tym wyjątkowym czasie.
Klasyczna masa solna
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka soli zwykłej
- 1 szklanka wody
- opcjonalnie barwniki spożywcze
Sposób przygotowania : Mieszamy wszystkie składniki, dzielimy na tyle części ile chcemy uzyskać kolorów. Najlepszym sposobem jest pomieszanie najpierw składników sypkich i stopniowe dolewanie wody. W razie potrzeby należy zwiększyć ilość wody, by uzyskać odpowiedną konsystencję. Przedmioty wykonane z masy solnej można zostawić do wyschnięcia lub upiec w piekarniku.


Gruboziarnista masa solna:

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka soli gruboziarnistej
- 1 szklanka wody
- opcjonalnie barwniki spożywcze

Sposób przygotowania : Jak powyżej, mieszamy wszystkie składniki, dzielimy na tyle części ile chcemy uzyskać kolorów. Najlepszym sposobem jest pomieszanie najpierw składników sypkich i stopniowe dolewanie wody. W razie potrzeby należy zwiększyć ilość wody, by uzyskać odpowiedną konsystencję. Przedmioty wykonane z masy solnej można zostawić do wyschnięcia lub upiec w piekarniku.

Masa porcelanowa:

Składniki :
- 1 porcja kleju wikol
- 1 porcja mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki oliwki
- opcjonalnie brokat

Sposób przygotowania: Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy pozostałe składniki. Wszystko razem mieszamy łyżką, gdy ciasto zacznie się łączyć zagniatamy dłońmi (warto pamiętać o rękawiczkach lub dodatkowej porcji oliwki na ręce, by masa się do nich nie przyklejała). Należy uważać ponieważ masa szybko wysycha, dlatego najlepiej podzielić ją na części i schować do woreczka.


Opracowała: Anna Maczałaba
Masy plastyczneMasy plastyczne do własnego wykonania są doskonałym sposobem na świetną zabawę zarówno w domu jak i w przedszkolu. Masy te to również znakomity trening terapii ręki. Są one idealne w przygotowaniu palców do pisania. Z doświadczenia wiem że dzieci za nimi przepadają i często potrafią się nimi zająć na długo. Najlepiej wykonać takie masy wraz z dzieckiem poniżej przedstawię kilka przepisów na nie. Składniki potrzebne do ich wykonania mam nadzieję znajdą się w każdym domu.

Pachnąca ciastolina

Przepis tu mam jeden ale jest niezwykle prosty:

• olejek tutti frutti (Rossman - są w różnych barwach)
• mąka ziemniaczana

Wszystkie składniki mieszamy w takiej ilości jak nam potrzeba najlepiej z dzieckiem. Niech ono sobie samo wybierze kolor olejku jaki ma się w tej masie znaleźć. Olejek ten dodajemy w takiej proporcji żeby zabarwić masę i dokładnie ją połączyć z mąką. Masa ta pachnie rewelacyjnie co zapewni mam nadzieję super zabawę. Po zabawie masę należy przechowywać w lodówce szczelnie zamkniętą np. w folii spożywczej.

Piasek księżycowy

Ta masa plastyczna podobno jest najbardziej trwała można ją przechowywać wiele dni i nie pleśnieje. Dzieci uwielbiają piasek kinetyczny ta masa bardzo go przypomina w konstystencji.
Do wykonania jej potrzebujemy jedynie:
-1/2 szklanki oliwki dla dzieci
-2 szklanki mąki ziemniaczanej

Po raz kolejny wszystkie składniki wymieszajmy z dzieckiem. Niech tworzy ono potem co chce z tego piasku :) Napisze szczerze że piasek kinatyczny kupny (kolorowy) poranił mi kiedyś ręce więc sto razy wolałabym dzieciom zrobić ten niż kupić gotowy.

Domowa plastelina bez gotowania

Na jeden kolor potrzebujemy:
• 1,5 szklanki mąki
• 50 ml oliwki dla dzieci (można zastąpić olejem)
• 0,5 szklanki wody
• odrobina barwnika w wybranym kolorze
• odrobina ulubionego olejku zapachowego (może być z Rossmana jak nam został z poprzednich mas :)

W misce mieszamy mąkę, oliwkę, wodę, barwnik i olejek (najlepiej widelcem), potem podsypujemy stolnicę odrobiną mąki i wyrabiamy jak ciasto na pierogi. Pobawmy się tą plasteliną na różne sposoby nie tylko robiąc foremki do środka możemy powkładać różne guziki korale wzbogaci to dziecięca wyobraźnię i poszerzy proces tworzenia :)

Po zabawie przechowujemy owinięte folią spożywczą.

Rosnące farby

Z doświadczenia kilku lat pracy z dziećmi wiem,że one uwielbiają farby. Najbardziej lubię dawać im farby z poleceniem "Namaluj co chcesz" powstają wtedy cuda. Ta masa plastyczna to farby w innym wydaniu.
do wykonania tych farb potrzebujemy:
• wody
• mąki
• soli

Składniki te mieszamy w równych proporcjach i w ten sposób mamy gotową masę bazową do rosnących farb. Masę tą mozna zabarwić na kilka sposobów: farbami, startą kredą lub barwnikami spożywczymi. Po zabarwieniu możemy zabrać się do tworzenia dzieł . Jestem przekonana że dzieci będa bardzo zadowolone z efaktu końcowego prac. Autorka bloga "Moje dzieci kreatywnie" proponuje na koniec wsadzić rysunki dzieci malowane tymi farbami do kucheniki mikrofalowej na 30 sek. na mocy 800W. Masa po takim wypieczneniu wysycha, twardnieje i co najważniejsze unosi sie do góry tworząc efekt "Wow".

Mam nadzieję,że podane przepisy się sprawdzą i umilą Państwu czas spędzony z dziećmi. Przy okazji polecam reguralne wizyty na blogach:

• https://mojedziecikreatywnie.pl/
• https://pepito.pl/pl/blog-categories/kreatywne-zabawy-dla-dzieci-1.html
• https://lecibocian.pl/blog/dla-dziecka/kreatywnie-z-dzieckiem/
• http://www.kreatywniewdomu.pl/

znajdziecie tu Państwo wiele inspiracji do pracy twórczej z dziećmi. Ja bardzo często z tych stron korzystam planując prace plastyczne ze swoją grupą.

Opracowała: Katarzyna Uzarowicz
Zabawy z ryżem i kaszami i innymi materiałami sypkimi...Zimowe wieczory są bardzo długie często nie mamy czasy wyjść z rodzicami na zewnątrz po przedszkolu, trzeba szukać alternatywnych zabaw w domu. Tym razem proponuję spędzanie wolnego czasu w domu z dodatkiem kasz lub ryżu które wszyscy mamy.

GNIOTKI
Wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy żeby mieć fajnego gniotka w domu. Gniotki sprawdzają się w każdej sytuacji nawet gdy nuda...można z nich też zrobić przedstawienie.Są one również rewelacyjne w terapii ręki oraz w redukcji stresu u dziecka. Do wykonania gniotków potrzebujemy:

-kolorowe balony
-wypełnienie :kasza,mąka lub ryż
-lejek lub szklanka
-flamaster
-włóczka na włosy :)

Najpierw nakładamy lekko nadmuchany balon na lejek lub szklankę. do tak przygotowanego balonu dziecko niech samo wsypie materiał który mu się podoba. Mąkę, ryż, lub kaszę. Po wsypaniu sypkiego wypełnienia wiążemy balon a na górze umieszczamy włosy które dziecko niech samo uformuje w fryzurę. Dajmy mu również w swobodę w namalowaniu miny na gniotku i zabawa niech się zacznie. super jest mieć kilka takich gniotków dzieci mają dużą wyobraźnie w zabawie nimi np. w rodzinę.


POSZUKIWANIE SKARBÓW, MEMORY W RYŻU

Sypkie materiały świetnie pasują do zabawy starej jak świat poszukiwania skarbów . Wsypujemy torebkę np. ryżu do głębokiego naczynia i do środka chowamy np. ulubione zabawki dziecka zabawa gotowa.

Ciekawą opcję tej zabawy zaproponowała autorka bloga dzieciaki w domu https://dzieciakiwdomu.pl/2014/05/skarb-w-ryzu-zabawa-sensoryczna-dla-dzieci.html. Jej dzieci szukały w ryżu przedmiotów których kształt odrysowywały potem na kartce.Drugą opcją było poszukiwanie przedmiotów na wybrane litery.Bardzo polecam ten blog dla inspiracji do zabaw z domu.

Ja ze swojej strony mogę polecić wrzucenie zwykłego memory z tektury do ryżu. Dzieci świetnie się bawią szukając par w ten sposób. Próbowaliśmy również znaleźć w kaszy szkielety dinozaurów ale tu już zamiast rąk zastosowaliśmy pędzelki zabawa była równie fascynująca. Szkielety dinozaurów można wydrukować z Internetu.


Opracowała: Katarzyna Uzarowicz

„PRZEPISY” NA ZIMOWĄ NUDĘ

Na razie wydaje się odległa, ale nadejdzie znienacka. Jesteście na nią przygotowani? Zima. A kiedy za oknem siarczysty mróz, nuda może stać się dokuczliwa. Nie mamy ochoty na wyjście na zewnątrz, a krótkie dni nie sprzyjają długim spacerom lub podróżom. Istnieje jednak wiele czynności, które zapewnią rozrywkę na długie zimowe wieczory i sprawią, że czas oczekiwania na nadejście wiosny minie w szybkim tempie.
Przedstawiamy kilka „przepisów” na zimową nudę.
Masa balonowa – prosty glutek
Większość znanych mi dzieci uwielbia różnego rodzaju glutki tak zwane Slime. Takie aktywności pozwalają na swobodną zabawę, dostarczają wielu bodźców sensorycznych i są fajnym pomysłem na zabawę wykonaną samodzielnie lub z pomocą rodzica.
Wystarczy 4 łyżki kleju typu „magic”, 4 łyżki żelu do prania i pianka do golenia.
Zabawa przednia!

Zimny sztuczny śnieg
Do wykonania zimnego śniegu potrzebujecie: 8 opakowań sody oczyszczonej oraz jedną piankę do golenia. Do miski wsypujemy sodę i dodajemy piankę mieszając razem wszystkie składniki. Już w trakcie mieszania dziecko poczuje, że masa jest chłodna. Po zagnieceniu masy wstawiamy nasz śnieg do lodówki na 30 minut. Po tym czasie sztuczny śnieg jest zimny i ma doskonałą konsystencję do zabawy. Z pewnością każdy maluch ucieszy się z takiej zabawy jeśli nie może wyjść z domu lub tęskni za śniegiem.Żelowy woreczek
Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja dla najmłodszych, a także przedszkolaków, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża.
Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy należy wykleić kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.
Woreczek wypełniony żelem można przykleić do okna, dzięki czemu zabawa jest bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodaje zabawie pewnej magii. Wspólnie z dzieckiem należy wykonywać kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem dziecka jest umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików.
Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:
-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.
-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie
-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła
-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze
-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze
Zagniatanie, lepienie i formowanie wzbogaca umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę potrzebną później do nauki pisania. Twórcze możliwości i luźna zabawa doskonale oddziałują na dziecięca wyobraźnię zachęcając do zabawy przez długi czas.


Eksperymenty pogodowe :)Chyba nie ma dziecka które by nie lubiło eksperymentów. Najciekawsze jest to,że dużo z nich możemy zrobić z rzeczy które mamy w domu nie trzeba specjalnie się zaopatrywać w specjalne do nich składniki.Efekty ich wywołują zwykle efekt wow i budzą zainteresowanie do dalszego eksperymentowania.


Burza śnieżna w słoiku

Do wykonania tego eksperymentu na czasie pogody za oknem potrzebujemy:
-słoik
-olej
-woda
-biała farba
-tabletka musująca
Wodę wlewamy do 2/3 słoika, potem dodajemy białą farbę. Barwimy wodę na kolor biały mieszając będzie to nasz śnieg. Resztę słoika powoli wypełniamy olejem. Możemy tu zwrócić uwagę że olej nie wymiesza się z wodą bo jest od niej lżejszy. Na końcu wrzucamy do środka musującą tabletkę i obserwujemy efekty ...:) Burza śnieżna zaczyna się tworzyć po chwili efekt robi wrażenie.


Tęcza z Mmsów lub Skittelsów

Do wykonania tego doświadczenia potrzebujemy:
-paczkę cukierków Mmsów lub Skitttles
-ciepłą wodę
-biały talerz

Cukierki układamy dookoła talerza jak na zdjęciu poniżej.Po ułożeniu wlewamy na środek talerza ciepłą wodę efekt końcowy jest po chwili robi wrażenie.


Kolorowy deszcz w słoiku

Do wykonania tego eksperymentu potrzebujemy;
- piankę do golenia (uwaga, nie żel)
- duże przezroczyste naczynie
- wodę
- barwniki w płynie (lub sypkie rozpuszczone w wodzie)
- pipety

Do naczynia wlewamy wodę do 3/4 wysokości. Na wierzch nakładamy piankę do golenia, tak by pokryło całą wodę. Na końcu za pomoca pipet nakładamy barwniki na piankę. Jeżeli woda będzie zimna rozejdą się one bardzo powoli w naczyniu jeżli ciepła zaczną się mieszać szybciej.


Robiłam te eksperymenty już kilka razy z dziećmi za każdym razem wywołują te same emocje. Dobrej zabawy!

Opracowała: Katarzyna Uzarowiczzabawy sensoryczne w domu:Zima przyszła do nas na dobre i chyba zostanie na dłużej :) Przygotowałam zabawy z nią które możecie bez problemu zrobić z rodzicami w domu. Zabawy te kształtują motorykę małą placów oraz czucie głębokie które jest bardzo ważne w kształtowaniu przedszkolaków.

Sanki w domu na kocu

Czasem się tak zdarza że przypląta nam się przeziębienie i nie możemy korzystać z prawdziwych uroków zimy. Są inne opcje które z powodzeniem możemy zrobić w domu jeśli mamy na to miejsce oczywiście takim rozwiązaniem jest jeżdżenie na sankach na kocu. Dziecko siada na kocu tyłem do rodzica a on wiezie je taką trasą jak to możliwe w domu. Dziecko stara się utrzymać równowagę. Zabawa ta świetnie ćwiczy propriocepcję (czucie głębokie) i wywołuje dużo uśmiechu na twarzach dzieci, próbowaliśmy ją już nie raz w naszej sali.

Bitwa na śnieżki papierowe

Jeśli macie dużo miejsca w domu zróbcie sobie bitwę na śnieżki papierowe. zabawa ta jest super w kontekście ćwiczenia rywalizacji no i motoryki małej wtedy jak tworzycie śnieżki z papieru. Pokój dzielicie na pół , i ustalacie podział drużyn. Gdy macie gotowe śnieżki każda drużyna otrzymuje po równej ich ilości. Wtedy zaczyna się najlepsze mierząc czas drużyny przerzucają śnieżki na pole przeciwnika. Wygrywa ta drużyna która w określonym czasie będzie miała mniej śnieżek na swoim polu. Zabawę można powtarzać wielokrotnie również wywołuje ona wiele emocji wśród uczestników.

Ciepły śnieg

Jest to tym razem przepis na kolejną masę plastyczną. Jeśli nie możecie z jakiegoś powodu korzystać z uroków zimy zaproście ją do Waszego domu.Potrzebne Wam będą:
-mąka ziemniaczana
-olej

Nie ma na to konkretnych proporcji,trzeba składniki mieszać do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W takim śniegu możecie chować różne przedmioty w kulach, możecie robić bałwany. Po takim śniegu można również malować możliwości jest tu wiele a doznania sensoryczne liczne.

Opracowała: Katarzyna Uzarowicz
Przedszkolowo.pl logo