Dzień kolorowej skarpetki w grupie 12

Tego roku Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki przypadał na niedzielę 21 marca, więc my w naszym przedszkolu umówiliśmy się, że w poniedziałek przyłączymy się ochoczo do solidaryzowania się z tą szczytną akcją.
Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Każdy z nas może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. Wystarczą do tego kolorowe skarpetki.
Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
Na czym polegało to nasze, przedszkolne przyłączenie się do tej akcji?
Otóż nie było dziecka i nauczyciela też, który tego dnia nie miałby kolorowych skarpet i koniecznie nie do pary - zobaczcie sami na zdjęciach.
Robiliśmy tego dnia nasze wymyślone (papierowe) kolorowe skarpety; rozwieszaliśmy skarpetkowe pranie, ale najzabawniejsze były wyścigi – kto szybciej zamieni skarpetkę z nogi na nogę i odwrotnie.
prócz tego dużo dowiedzieliśmy się o naszych rówieśnikach z Zespołem Downa; nawet próbowaliśmy zrozumieć to, co tłumaczyła nam pani o tych całych chromosomach – trochę to wszystko trudne, ale zrozumieliśmy jedno, to, że wszyscy jesteśmy tak samo wartościowi i zasługujemy na równe traktowanie.

Małgorzata Sroka
Relacja 2021-04-08, 08:54 | autor: Lucyna Kopek